OL i Beijing 2008 uten norske skyttere?
- Detaljer
- Publisert mandag 27. august 2007 03:00
Ja, det kan dessverre se slik ut etter årets VM i Leipzig, der vår fremste recurve-skytter, Bård Nesteng, dessverre ikke klarte å kvalifisere en plass for Norge.
Er da alt håp ute? Nei, det er for tidlig å si, men det betyr ikke bare at man må kvalifisere en plass tidlig neste år, det betyr også at man må overbevise OLT om at man har en fair sjanse i OL til en topplassering.
La oss se litt på FITA's kvalifiseringsprosedyre.
A) Man kvalifiserer de 24 første plassene gjennom å få en lagplassering blant de åtte beste i VM. I tillegg kvalifiserer de 16 beste individuelle utøvere (som ikke er medlem av et av lagene) - altså i alt 40 plasser fra VM.
B) Vertslandet - altså Kina - får sine tre plasser i kraft av arrangør.
C) Gjennom kontinental kvalifisering får man i tillegg 13 plasser (for Europa 3 plasser). Disse kan ikke kvalifiseres av de samme skyttere som har klart en plass i VM.
Denne kvalifiseringen skjer i samband med EM i Frankrike 2008 (i en egen konkurranse).
D) I forbindelse med det siste V-cup stevnet neste år (også i Frankrike) vil det så bli en egen konkurranse der nasjoner som tidligere ikke har kvalifisert noen plass, kan kjempe om i alt 5 plasser (dog bare en plass hver).
E) De siste tre plassene (for å få 64) tildeles som "wild cards" der det søkes til en kommisjon.
Denne muligheten brukes gjerne for å få en bedre geografisk balanse i deltakelsen i OL, evnt. for å fylle ut et lag frå en nasjon som vanligvis har mulighet til god plassering i lagkonkurransen, historisk sett.
