Nye retningslinjer for approbasjon og koordinering av stevner!

Postet av Norges Bueskytterforbund den 5. Nov 2025


Viktig informasjon: Nye retningslinjer for approbasjon og koordinering av stevner


For å styrke samarbeid og utvikling i bueskyttermiljøet har styret nylig vedtatt nye retningslinjer knyttet til approbasjon av stevner.

Vedtaket kommer som et svar på utfordringer der flere klubber og regioner har arrangert stevner på samme dato. Dette har resultert i redusert deltakelse, færre stevnemuligheter for skyttere, og mindre sosial kontakt på tvers av klubber og regioner. Bueskyttermiljøet i Norge er relativt lite, og det er derfor avgjørende at vi samarbeider for å unngå slike kollisjoner.


Styret har vedtatt følgende:

Styret oppfordrer til et samarbeid mellom klubber og krets/region før approberingssøknader sendes for å unngå stevnekollisjon.


Dette innebærer at:

  • Klubber bør sjekke terminlisten nøye før innsending av søknad om approbasjon.
  • Det forventes dialog og koordinering mellom naboklubber og regioner ved planlegging av stevner.
  • Administrasjonen vil arbeide for å unngå approbasjon av stevner som kolliderer med allerede godkjente stevner i nærliggende klubber og regioner.


Hva betyr dette for din klubb?
Før dere sender inn forespørsel om å få godkjent et stevne, må dere:

  1. Kontrollere gjeldende terminliste.
  1. Ta kontakt med nærliggende klubber og eventuelt regionen for å sikre at datoen er ledig.
  1. Sørge for at stevnet dere planlegger ikke forhindrer deltakelse på andres arrangement.


Vi håper dette vil bidra til økt deltakelse, bedre økonomi for arrangørklubbene, og et enda sterkere bueskyttermiljø i hele landet. 


Takk for at dere bidrar!