Presidenten har ordet - Juni

Postet av Norges Bueskytterforbund den 15. Jun 2025

Kjære alle bueskyttervenner!
 
Vi har for lengst avsluttet innendørssesongen 24/25 og er godt i gang med lengre avstander og mere uforutsigbare forhold hva gjelder "vær og vind". For mange er dette allikevel et høydepunkt i året; det å kjenne frisk luft, sol som varmer, snø som smelter og pollen som tirrer bihulene til det plagsomme.
Sesongen vi har vært gjennom har ikke inneholdt store internasjonale mesterskap for vår del, men det ble gjennomført et NM like før påske.
Helgen 4-6. april møttes man til storsamling på Vigra, et mesterskap hvor nærmere 290 skyttere deltok. Vigra IL Bueskyttere er en "ung" klubb i forhold til erfaring med NM-arrangement, men det må sies at det ikke merkes underveis i gjennomføringen av mesterskapet. Det var et særdeles godt arrangement som gikk bra på alle måter. Honnør til Vigra og deres arrangementskomité!
Det var mye god skyting denne helgen, men den største prestasjonen ble nok levert av Amalie Storelv (Tinden). Amalie skjøt hele 587 poeng i damenes recurvedivisjon og slo dermed ikke bare sine konkurrenter, men også herrene, samt på langt nær alle compoundskyttere. Amalie tok også med dette en ny norgesrekord som har stått siden 1998 (27 år), med ikke mindre enn 8 poeng. Gratulerer så mye!
 
 
 
Helgen 23-24. mai ble det avholdt Idrettsting i Oslo. Her deltok alle 55 særforbund i NIF, samt NIFs styre og ledelse. Mange saker ble debattert og diskutert, og NBF stilte med 2.visepresident (Valter) som vår delegat. Undertegnede og Jan Roger var med som observatører. Bakgrunnen for dette er mitt ansettelsesforhold til NIF, som gjør at jeg stilles inhabil i forhold til beslutning i saker som kan påvirke egen arbeidssituasjon. Av denne grunn kan jeg ikke ha hverken talerett eller stemmerett. Normalt ville da 1.visepresident (Eva) stille, men et arbeidsoppdrag forhindret Eva fra å delta denne helgen.
Se egen sak her på bueskyting.no fra Idrettstinget 2025.
 
 
 
Siste uken i mai ble det første mesterskapet i European Para Archery Cup avholdt i Roma. Her deltok Anette Londal (Oslo) i klassen VI 2-3, og endte opp med en fin 2.plass etter å ha blitt slått ut av italienske Daniele Piran i gullfinalen.
En god prestasjon, gratulerer så mye, Anette!
 
Det er noen mesterskap til i sommer hvor vi skal sende representanter;
 
Det første er Nordisk Ungdomsmesterskap (NUM) avholdes i Borås (Sverige) 4-6. juli. Hit er det ca 50 ungdommer som skal reise fra Norge. Flere av disse deltar på en samling på Hvaler før de tar buss videre til Borås.
 
Dernest skal det avholdes et Grand Prix i Arnhem (Nederland), dagene 21. - 26.  juli. Hit reiser følgende:
  • Recurve Men, Alexander Amble (Sandefjord)
  • Compound Men, Mads Haugseth (Yrjar)
 
European YouthCup i Catez (Slovenia) avholdes i månedsskiftet juli/august (28/7-2/8). Her skal det ned 7 juniorer.
  • Recurve Men U21, Hamed Amiri (Bergen)
  • Recurve Women U21, Veslemøy Gjelsvik (Rauma)
  • Recurve Men U18, Benjamin Storesund (Bergen)
  • Recurve Men U18, Even Wiechert (Lillestrøm)
  • Recurve Women U18, Vilde Helene Halle (Lillestrøm)
  • Recurve Women U18, Solveig Nilsen (Sandefjord)
  • Compound Women U18, Vilde Amalie Larsen (Lillehammer)
     
Jeg ønsker lykke til,  alle sammen!
 
Så er det et Europamesterskap i Felt, som avholdes i Polen, 13-21. september.
Dernest kommer Europamesterskap i 3D i Serbia, 27. september til 6. oktober.
For disse mesterskapene vil uttakene gjøres hhv. etter 15. juli (Felt) og 15. juni (3D)
 
 
 
I Norges Bueskytterforbund har vi i mange år delt ut hederstegn i forskjellige kategorier. Vi ser imidlertid at det over mange år har vært stille fra medlemsklubbene i forhold til utnevning av mottakere for hederstegn. Vi oppfordrer dere alle til å vurdere å søke om hederstegn til medlemmer i klubbene som dere mener fortjener en ekstra oppmerksomhet.
 
I løpet av innendørssesongen 2025/2025 ble hederstegn i bronse delt ut til følgende:
  • Kjersti Ingebretsen, Lillestrøm & Omegn Bueskyttere
  • Ragnar Inge Fatland, Oslo Bueskyttere
  • Georg Refseth, Oslo Bueskyttere
 
I tillegg ble det delt ut hederstegn i sølv, i mai, til disse:
  • Mats Inge Smørdal
  • Ole-Henrik Iversen, Bodø Bueskytterforening
 
Gratulerer så mye med utmerkelsen!
 
Vi har også ferdighetsmerkene "Fjær og Pil" samt 20-poengsmerker som vi oppfordrer dere til å benytte.
Dette kan være en fin inspirasjon for fremadstormende og kommende toppskyttere til å fortsette å jobbe mot sine mål.
 
 
 
Nå er det sommer og snart sommerferie for mange av oss. Jeg vil derfor avslutte denne utgaven av "Presidenten har ordet" med å ønske dere en riktig så god sommer! Håper dere får noen gode sommerdager, med masse bra skyting, eller andre bueskytterrelaterte aktiviteter.
 
 
 
Vi sees på banen!


Kommentarer

— Guest